Annelik Estetiği (Mommy Makeover) İzmir

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) İzmir

Annelik Estetiği; Doğum bir kadının hayatındaki en önemli olaydır. Bu süreçte insan vücudunda gebelik boyunca değişimler olur. Bu değişimler son derece belirgindir. Ancak doğumun çok özel bir olay olması bu değişimlerin anneler tarafından kabul edilmesini sağlar.

Doğumun ardından başlayan emzirme süreci, bebek büyütmenin devamıdır ve özellikle göğüs bölgesinde bir takım değişikliklere neden olur.

Doğum Sonrası Ortaya Çıkan Estetik Problemler Nelerdir?

Doğum ve emzirme süreci kadın vücudunda bir çok değişime yol açar. Bunları  özetlersek, göğüste hacim kaybı, göğüste sarkma, karında sarkma, karın çatlakları, kilo alma ve belde kalınlaşma, göbekli görünüm (zayıf kişilerde de olabilir, karın kaslarının birbirinden ayrılmasına bağlı ortaya çıkar).

Vücudundaki değişimlerden rahatsız olan anneler haklı olarak doğumdan sonra eski formlarına  dönmek isterler. Bu dönüşümü sağlamak için yapılan kombine estetik ameliyatlara annelik estetiği (mommy makeover) denir.

Annelik estetiğinin mantığında bütüncül yaklaşım vardır.Karın, meme estetik ameliyatları, liposuction ayrı ayrı yapılsa da günümüzde gövdeye bir bütün olarak yaklaşmaktayız. Bu  şekilde tüm gövdenin ele alındığı operasyonlarla çok daha bütüncül ve tatminkar sonuçlar verir.

Eğer ameliyatlar tek tek yapılırsa bir yeri düzelttiğimizde diğer ameliyat olmayan bölge göze çarpmaktadır. Bu nedenle bu operasyonlar planlanırken tüm gövde bir bütün olarak değerlendirilir.

Bu bağlamda karın, göğüs, sırt ,bel ve bazen popo bölgesinin aynı anda düzeltildiği kombine ameliyatlar daha sık yapılmaktadır ve  annelik estetiği olarak tabir edilmektedir.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?

Annelik estetiğinde (mommy makeover), göğüs, karın ve bel ve popo bölgesine aynı anda müdahale edilir. Göğüsler küçültülür, toparlanır ya da büyüterek toparlanır. Karın bölgesine hastanın ihtiyacına göre liposuction ve karın germe işlemi uygulanır. Bel ve sırt bölgesinden liposuctionla fazla yağlar alınır. Fazla yağlar ihtiyaç varsa popaya yağ enjeksiyonları yapılarak popo büyütülür.

Annelik Estetiği Ameliyatları (Mommy Makeover)  Nasıl Yapılır?

Her hastanın vücudu farklıdır ayrıca problemleri ve öncelikleri de farklıdır. Göğüs için, göğüs küçültme, dikleştirme ya da protez ile göğüs dikleştirme ameliyatları yapılabilir.

Karın için tam karın germe, karın germe ile liposuction ya da sadece liposuction yeterli olabilir. Bel bölgesine liposuction yapılır, bel kıvrımı oluşturulur, popoya yağ verilerek popo büyütülür. Hangi kombinasyonların yapılacağı hastaların isteklerine ve vücudunun özelliklerine göre planlanması gerekir.

Annelik Estetiği Ameliyatları (Mommy Makeover) İçin Kimler Uygun Adaydır?

Annelik estetiği (mommy makeover) işlemi  asıl olarak doğum yapmış kadınlara uygulanır. Doğum ve emzirmeye bağlı vücutta belirgin değişimler olur.

Karın duvarı gevşer, göbek çıkar, karın derisi sarkar, karın, sırt ve bel çevresinde yağ depolanması olur, memeler büyür ve sarkar, bazen de içi boşalarak sarkar. Gebelik dışında yaşlanma ve ciddi miktarda kilo alıp vermeler, obezite ameliyatları da vücutta  benzer değişimlere neden olur.

Ciddi hastalıkları olmayan (kalp, akciğer vs…) ve aşırı kilolu olmayan herkes,bu ameliyatlar için adaydır.

Annelik Estetiği Ameliyatı (Mommy Makeover) ameliyatlarının avantajı nedir?

Karın, göğüs ve bel, sırt ve popo bölgesindeki sorunların tek seansta çözülmesi hastaya yepyeni bir görünüm kazandırır, özgüvenini arttırır. Birkaç ameliyatı tek seferde olmak ekonomik açıdan da avantajlıdır ve ameliyat sonrası iyileşme süreci tek sefer yaşanmış olur.

Annelik estetiği (Mommy makeover) ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyattan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, annelik estetiği ameliyatlarında da ameliyattan üç hafta öncesinde aspirin almamak ve sigarayı içmemek gerekmektedir. Son bir haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve bitkisel gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.

Kullanılmaması gerekenler:

  • Apranaks, Voltaren, gibi ağrı kesiciler (ağrı kesici ihtiyacı olduğunda Minoset, Parol kullanılabilmektedir),
  • Ginseng, ginko biloba, co-enzim Q içeren vitaminler,
  • Yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi kırmızı ürünler ve aşırı sarımsak tüketimi yapılmamalıdır
  • Zayıflama ürünleri ve ilaçları kullanılmamalıdır.

Ameliyat öncesinde üç gün boyunca kabızlığa yol açabilecek gıdalardan uzak durulmalıdır.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Aşırı Kilolu Kişilere Yapılabilir Mi?

Aşırı kilolu kişilerde kombine  ameliyatların yapılması sağlık açısından riskli olabilir. Annelik estetiği düşünen adayların ideal olarak vücut kitle indeksi 30 ve altında olmalıdır.

Bu nedenle annelik estetiği (mommy makeover) öncesinde hastaların koruyabilecekleri kiloya kadar zayıflamış olmaları hem sağlık açısından gereklidir hem de ameliyat sonucunun daha güzel olmasını sağlar.

Annelik Estetiği Ameliyatları (Mommy Makeover) anestezi gerekir mi?

Annelik estetiği ameliyatları ameliyathanede ve genel anestezi ile yapılır.

Annelik Estetiği Ameliyatları (Mommy Makeover) İçin ameliyatı ne kadar sürmektedir?

Ameliyatın süresini yapılacak işlemler ve kişinin vücut yapısı belirler.  Yapılacak işlemlerin kombinasyonu arttıkça süreler uzar. Ortalama bir karın germe ve meme büyütme ameliyatı 5 saat civarıdır.

Annelik Estetiği Ameliyatları (Mommy Makeover) İçin Ağrılı mıdır?

Göğüs dikleştirme ameliyatları ağrılı değildir. Karın germe ameliyatlarında ağrı orta derecede olur. Karın germeye bağlı ilk 2-3 gün daha belirgin olup, 2- 3 günden sonra rahatlama meydana gelir.

Ameliyat esnasında ayrıca karın duvarına uzun süre etki eden lokal anestezi ilaçları yapılarak erken dönemde ağrı kontrol altına alınır. Ertesi gün biraz ağrı hissedilse de, hastaların esas şikâyeti ağrıdan çok gerginliktir. Bel bölgesine yapılan liposuction da bir miktar ağrıya neden olabilir.

Annelik Estetiği Ameliyatı (Mommy Makeover) Sonrası

Ameliyat sırasında hastalara emboliyi önlemek için varis çorapları giydirilir, idrar sondası ve dren kullanılabilir. Ameliyat bitiminde korse giydirilir. Hasta ameliyattan çıktıktan  üç ila dört saat sonra besin almaya başlar ve yürütülür.

İlk günler karındaki dikişlere yük binmemesi için öne eğik yürümeleri gerekir. Üç ila dört gün sonra dik durabilirler.  Genellikle hastanede iki gün yatış olur sonra hastalar taburcu edilir. Gerekirse direnler birkaç gün daha yerinde bırakılır.

Ameliyattan iki gün sonra banyo yapılabilir. Tüm dikişler deri içinde olduğu için dikiş alınmasına gerek yoktur. Ameliyattan bir hafta sonra hastalar günlük yaşantılarına dönebilirler.

İlk üç hafta korse ve sutyen kullanmak lazımdır. Üç hafta sonra karın egzersizleri hariç spora başlanılabilir. Karın egzersizlerine 10 hafta sonra başlanır.

Annelik Estetiği Ameliyatı (Mommy Makeover) nın Riskleri Nelerdir?

Annelik Estetiği gibi kombine ameliyatlarda en çok korkulan sorunlar kanama ve akciğer embolisidir.  Bu komplikasyonlar sık rastlanmaz. Ancak bu komplikasyonları engellemek için her türlü önlem alınır. Bu risk ileri yaşlı, obez ve şeker hastalarında ve çok sigara içenlerde daha yüksektir. Aşırı kilosu olan hastaların ameliyat öncesi kilo vermeleri önerilir.

Bir diğer sorun deri kayıpları ve yaraların geç iyileşmesidir. Ameliyatta  aşırı deri çıkartılması, kanama kontrolünün iyi yapılamaması ve sigara bu tür sorunları artırır. Ameliyattan birkaç hafta sonra deri altında serum toplanmasına bağlı sorunlarla da karşılaşılabilir.  Buna seroma denir ve  çözümü enjektör yardımı ile serumun boşaltılmasıdır.

Normalde izler iyidir ancak  aşırı gergin kapatılan karınlarda ve bazı aşırı hassas deri tiplerinde  yara izi  daha belirgin kalabilir. Bu durumun nedeni gerginlikse bir yıl sonra yara izini düzeltme amacı ile lokal anestezi altında bir skar revizyonu işlemi yapılabilir. Annelik estetiğinde tüm izler bikinin içinde kalacak şekilde planlanır.

Birkaç Ameliyatın Aynı Anda Yapılması Sağlık Açısından Risk oluşturur Mu?

Hiçbir estetik ameliyat planlanırken hastanın sağlığı riske edilmemelidir. Bu nedenle annelik estetiği gibi kombine ameliyatlar herkese önerilmez. Bu ameliyatları planlarken hasta seçimi çok önemlidir.

Aşırı kilolu, yaşı ileri, başka sağlık sorunları olan, diyabet hastası, kalp hastası, aşırı sigara içen kişiler kombine ameliyatlar için uygun değildir. Böyle hastalarda şartlar düzeltilmeden ameliyat planlanması doğru değildir. Kombine ameliyatın riskli olduğu hastalarda göğüs ve karın ameliyatları ayrı seanslarda yapılmalıdır.

Annelik Estetiği Ameliyatı (Mommy Makeover) Ameliyatlarının Sonuçları Kalıcı mıdır?

Annelik estetiği ameliyatları(mommy makeover) hastanın karın, bel ve göğüsteki estetik problemlere etkili  bir çözüm getirir ve sonuçları kalıcıdır. Ameliyattan sonra tekrar aşırı miktarda kilo alıp verme ve gebe kalma durumunda sonuçlar doğal olarak bir miktar kayba uğrayacaktır, ancak hiçbir zaman eski haline  dönmez.

Annelik Estetiği Ameliyatı (Mommy Makeover) sonrası Sonuçları Korumak İçin Neler Yapılabilir?

Annelik estetiği ameliyatından sonra  sağlıklı ve düzenli yaşam sonuçların korunması için anahtardır. Annelik estetiği yaptıranların kilolarına dikkat etmeleri, dengeli beslenmeleri iyi olur. Çok fazla kilo alıp vermemeleri, kilo dengesini korumaları önemlidir.

Karın içi yağlanmayı azaltmak için alkol tüketimlerini sınırlamaları iyi olacaktır. Düzenli egzersiz karın kaslarının tekrar güçlenmesini sağlayarak ameliyatla elde edilen gergin karın görünümünün korunmasını sağlar.

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Fiyatları 2022

Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın