Burun Ameliyatı Sonrası Burun Düşmesi Neden Olur?

Burun Ameliyatı Sonrası Burun Düşmesi Neden Olur?

Burun Düşmesi; Günümüzde estetik amaçlı yapılan ameliyatların sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle yüz ifadesini en çok etkileyen burun estetiği ameliyatları burunda nefes alma problemlerine sebep olan deviasyonlar nedeniyle olabildiği gibi yüzde daha belirgin olan burunlarda ve kişinin kendini daha iyi hissetmesi amacıyla yapılır.

Burun ameliyatları her geçen gün daha da artmaktadır. Burun ameliyatlarında başarı elde etmek için alanında deneyimli estetik cerrahlar tercih edilmelidir. Aksi halde burun ameliyatı sonrası burun düşmesi gibi farklı sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

Burun Düşmesi Nedir?

Estetik burun ameliyatı sonrası burun düşmesi günümüzde pek rastlanan bir tablo olmamakla birlikte özellikle nefes alma problemleri nedeniyle yapılan rinoplasti ameliyatlarında kıkırdak yapının kontrolsüz bir şekilde çıkarılması sonucunda burunun kemik ve kıkırdak yapısının yeteri kadar kaynamaması sonucunda meydana gelir.

Burun düşmesinin birçok nedeni olabilir. Temelde neden burun ucu kıkırdaklarının yeterli desteği yitirmesi veya ameliyatta yeterli desteğin sağlanamamasıdır.. Uzman ve tecrübeli bir estetik cerrahın elinde burun ameliyatı sonrası burun düşmesi son  derece nadir görülür.

Burun düşmeleri bir anda olmaz genellikle ameliyattan sonraki ilk 4 aylık süreçte görülür. Yüzün tam ortasında bulunan burun yüz ifadesini oluşturur. Bu nedenle burun ucu düşmesi yaşamamak için güvenilir estetik cerrahlara başvurmak gerekir.

Burun Ameliyatı Sonrası Meydana Gelen Burun Düşmesi Tedavisi

Estetik kaygısı ile yapılan burun ameliyatı sonrası burun düşmesi modern tıbbın ilerlemesi ve cerrahi tekniklerin gelişmesi sonucu tecrübeli cerrahların elinde daha az yaşanmamaktadır. Bununla birlikte ameliyat sonrasında hastanın da payına düşen görevler vardır.

Eğer hasta ameliyat sonrasında burnunu doğru şekilde koruyamazsa zaman içinde burun ucu düşmesi yaşanabilir. Burun ucu düşüklüğü, kişiyi daha yaşlı gösterir. Rinoplasti ameliyatı sonrası yaşanan burun düşmesini önlemek için  erken dönemde burnu silerken çok dikkatli olmak gerekir.

Ayrıca erken iyileşme döneminde ilk 20 gün burnun çok ödemlenmesine neden olacak ağır spor veya benzeri aktivitelerden kaçınmak gerekir.

Bunun yanında burun ameliyatı sonrası burun düşmesi meydana gelirse bir cerraha başvurarak gerekli tedavi yapılır. Ayrıca burun ucuna dolgu, botulinum bu problemin  geçici çözümü için kullanılabilir. Birçok durumda burun ucu düşmesi  cerrahi  ile tedavi edilir.

Burun Ucu Düşmesi Belirtileri

Yüzde aşırı büyük duran ya da kemerli olan burunlar iyi bir estetik cerrah tarafından onarıldığı takdirde burun ameliyatı sonrası burun düşmesi meydana gelme olasılığı çok çok düşüktür. Ancak herhangi bir sebeple meydana gelen burun düşmesi üst hava yollarının daralmasına dolayısı ile burun tıkanıklığına neden olur.

Bununla birlikte burnun aşırı yaygın görünmesine neden olur ki bu durum kişileri daha yaşlı gösterir. Burun ucu düşmesi tedavisi sadece estetik olarak yapılmaz. Aynı zamanda sistemik olarak da kişilerin konfor ve rahatı planlanır.

Burun Düşmesi Ameliyatı

Burun ucu düşüklüğü yaşayan hasta kapalı ve açık teknikler ile mutlaka ameliyat edilmelidir. Ameliyatlar ameliyathane ortamında ve steril şartlarda yapılır. Ameliyat sırasında burun ucuna kıkırdak ile destek sağlanır.

Böylece hasta eski konforuna kavuşur. Estetik burun ameliyatları sonrasında yapılan cerrahi işlemeler de burun derisi burunu iterek yer bulur. Böylece burun ucu çökmesi meydana gelir.

Burun Düşmesi Tedavisi Fiyatları 2022

Burun Düşmesi Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın