Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?
Burun Estetiği Ameliyatı ile hem burunda şekil bozukluğu hem de nefes alma problemleri düzeltilir. Erkek kadın fark etmeksizin herkesin tercih etmiş olduğu bir uygulama türüdür. Burun estetiği ameliyatından sonra birtakım dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Burun estetiği ameliyatı vücut gelişimini tamamlamış olan herkese yapılabilecek bir uygulama türüdür. Genellikle 17 yaşından büyük olan bireylere burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı yaptıranlar arasında yaş dağılımı oldukça geniştir. Benim hastalarımın  çoğu genç orta yaş grubunda olmakla birlikte 60 lı yaşlarda hastalarım da var.

Burun Estetiği Ameliyatı Hakkında

Burun estetiği ameliyatında genel anestezi uygulanmaktadır. Kişiler tamamen narkoz  etkisindeyken yapılır böylece ameliyat esnasında acı hissedilmez. Bunun yanı bazı hastalarda tampon kullanılmazken bazı hastalarda silikon tampon kullanılır. Silikon tampon yapışmadığı için çıkarılırken acımaz.

Burun Estetiği Ameliyatında Oluşabilecek Durumlar

Öncelikle burun estetiği ameliyatı yüzde ödeme sebep olabilen bir ameliyat türüdür. Yanaklarda, göz altında, göz kapağında şişlikler oluşabilir. Ayrıca gözde ve göz altında hafif morluklar söz konusudur. Bu durumlarda iyileşmeyi hızlandırmak için 2 gün buz kompresi tavsiye edilir.Ameliyat sonrasında burundan sızıntı şeklinde açık kırmızı doku serum benzeri akıntı olur. Bu durum normaldir. Genellikle 2-3 gün içerisinde durur. Bunun dışında burundan şiddetli kanama olması durumunda (çok nadir bir durumdur) hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dudaklar kesinlikle kuru kalmamalıdır, bez ile ıslatılmalıdır. Bol  sıvı alımı sağlanmalıdır. Uyurken baş dik duracak şekilde konumlandırılmalıdır. Ameliyattan sonra en az 2 hafta baş yüksekte kalacak şekilde yatılmalıdır. Dişler fırçalanırken yumuşak bir fırça tercih edilmelidir.Alınması gereken ilaçlar düzenli şekilde alınmalı ve burun korunmalıdır. Her yere temas etmesi engellenmelidir. Kanama olmaması için ameliyattan sonra ilk 2 hafta kan basıncını yükselten durumlardan (spor, ağır işler vs..) kaçınmak gereklidir.Morluklar geçene kadar güneşten korunmak gerekir. Ameliyattan sonra 3 ay gözlük kullanmamak gereklidir. Bunun dışında ameliyat sonrası erken dönemde özellikle ilk 10 gün burun biraz şiş ve olduğundan daha kalkık olur. Bu dönemde sabırlı olmak ve gereksiz yere üzülmemek gerekir.

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2022

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://www.drfarrior.com/blog/13-tips-speed-up-rhinoplasty-recovery-time

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın