Deri Tümörleri

deri tümörleri

Deri Tümörleri, Yüzdeki Deri Tümörleri ve Deri Kanserleri

Birçok insan deri tümörleri ile Plastik Cerrahi arasında ne ilgi var diye düşünebilir. İşin aslı deri tümörleri ilerleyen yaşlarda çok sık görülen bir hastalıktır ve Plastik Cerrahi ve Estetik Cerrahinin temel çalışma alanlarındandır.Deri tümörleri, genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır. Derinin yıllar boyunca güneş ışınlarına maruz kalmasına bağlı ortaya çıkar. Burada deri tümöründen kasıt kötü huylu deri kanserleridir. Deri tümörlerine cilt kanserleri de denir. Deri tümörleri kendi içinde cinslere ayrılır ve bu cinslerin kendine özgü davranış biçimi vardır. Aşağıda en sık görülen cilt kanseri tipleri kısaca anlatılacaktır. Bu kanserler vücudun her yerinde çıkabilmekle birlikte en sık yüz ve eller gibi güneşe maruz kalan bölgelerde ortaya çıkar.
Deri Kanseri Cinsleri

Bazal Hücreli Kanser (BCC)  Adına kanser dense de tipik bir kanser değildir. Diğer organlara yayılma, sıçrama yapmaz. Bu yüzden ölüme neden olmaz. Genellikle yavaş büyür. Bulunduğu bölgeye zarar verir. Yüzde, burunda yeni ortaya çıkıp geçmeyen yaralar, soluk pembe yuvarlak kitleler ve ya kahverengi deri lezyonları şeklinde ortaya çıkabilir. Tedavisi cerrahidir.Çok büyük değilse küçük cerrahi girişimlerle tedavi edilir. Korkulmasına gerek yoktur.

Yassı Epitel (Squamoz) Hücreli Kanser (SCC) Bu kanser BCC ye göre biraz daha agresif seyirlidir. Daha hızlı büyür. Genellikle ortası ülserli bir yara şeklinde ortaya çıkar. Eğer kitle büyükse genellikle kötü kokar.  Yassı epitelli cilt kanserleri öncelikle lenf bezlerine yayılır geç  dönemde uzak organlara yayılabilir. Tedavisi cerrahidir. Erken dönemde cerrahi yeterli olur. İlerlemiş tümörler için önce cerrahi ve ardından diğer onkolojik tedavi protokolleri uygulanır.

Malign Melanom  (MM) En kötü kanser türlerinden bir tanesidir. Erken dönemde bile iç organlara sıçrama yapabilir. Vücutta bulunan eski bir benin renk değiştirmesi, koyulaşması ile ortaya çıkabileceği gibi yeni bir kitle olarak da ortaya çıkabilir. Tedavisi cerrahidir. Özellikle küçük yaşlarda güneş yanığı oluşacak şekilde güneşe maruziyet bu kanser riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukları güneşten çok iyi korumak gerekmektedir.

Deri Kanseri Belirteçleri Nelerdir? Ne Zaman Plastik Cerraha Başvurmalıyım?

Zayfılama Sonrası Estetik Cerrahi

Diyetle veya bariatrik cerrahi ile kayda değer oranda zayıflayan kişilerde …

Kadında Cinsel Estetik

Başlığın kadında cinsel (genital) estetik olarak seçilmesi bilinçli bir  …

Bir cevap yazın