Dudak Kaldırma Ameliyatı İzmir

Dudak Kaldırma Ameliyatı İzmir
Dudak Kaldırma Operasyonu; Yüzdeki güzellik algısını oluşturan ve çekiciliğin sembolü haline gelmiş olan en önemli bölge dudaklardır. Dudakların belirgin hatlardan oluşması ve orantılı ölçülere sahip olması herkes tarafından beğeniyle karşılanmaktadır. Yüz ifadesini belirleyen noktalardan biri de dudak şeklidir. Üst dudak yıllar içerisinde uzar, üst dudak boyunun uzun olması kişiyi yaşlı gösterir.   Dudak yapısının kalp şekline benzerliği ancak üst dudağın alt dudağa göre belirli ölçüde kısa olmasıyla sağlanmaktadır. Bu şekli oluşturabilmek adına dudak kaldırma operasyonu yapılmaktadır. Dudak kaldırma operasyonu dudak dolgusunun aksine dudak hacmini büyütmeyi değil dudak şeklini değiştirmeyi ve ideal görünümü ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Genetik sebeplere bağlı olarak dudak şekli ortaya çıkmaktadır. Üst dudak uzunluğu estetik açıdan hastaların memnun olmadığı bir durumdur. Yaşlanma faktörünün devreye girmesiyle beraber dudak uzunluğu daha da artmaktadır. Yani yaşın ilerlemesi dudak uzunluğunu etkilemekte ve ideal görünümden uzaklaşmaya neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda dudak şeklindeki hem yaşlanma etkilerini ortadan kaldırmak hem de arzu edilen görünüm oluşturmak dudak kaldırma operasyonuyla mümkün olmaktadır. 

Dudak Kaldırma Operasyonu Gerekli Mi?

Estetik işlemleri arasında en sık tercih edilen uygulama dudak dolgusudur. Arzu edilen dudak görünümünü oluşturmak için hem kısa hem de kolay yolu tercih eden hastalar dudak dolgusuna başvurmaktadır. Ancak dudak dolgusu yalnızca uygulandığı alanda büyüme sağlamaktadır. Hacim kazandırma uygulaması olan dudak dolgusu dudak uzunluğuna etki etmemektedir hatta üst dudak boyunu uzatabilmektedir. Yani dudağın pembe kısmını büyütmek dudak dolgusuyla mümkün olmaktadır ancak dudak boyunun uzun olduğu durumlarda, dudağın uzunluğunu kısaltmak için dudak kaldırma operasyonu gereklidir. Dudak kaldırma ile dudak kısaltılırken, dudağın pembe kısmı daha büyük görünür böylece dudak aynı zamanda büyütülmüş gibi bir etki oluşur. Dolgu işlemlerine göre hem daha etkili hem de daha doğal sonuçlar veren dudak kaldırma operasyonu hastalara estetik bir görünüm kazandırmaktadır. 

Dudak Kaldırma Operasyonu Nasıl Yapılır?

Üst dudak uzunluğunu değiştirmenin tek yöntemi olan dudak kaldırma ameliyatı lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. İşlem süresi yaklaşık civarı sürmektedir. Burnun alt kıvrımından kesi açılarak üst dudak boyunun kısaltılması mümkündür. İz burun tabanına oturtulduğu için belli olmamaktadır. Dudak kaldırma ameliyatında üst dudak uzunluğunun kısaltmanın yanı sıra dudağı dış kısma döndürerek kalıcı bir hacim artışı benzeri bir etki sağlamak da mümkün olmaktadır. Hastanın beklentilerine göre estetik değişim planlanmakta ve ameliyat esnasında bu plana bağlı kalarak müdahale yapılmaktadır.  

Dudak Kaldırma Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Dudak kaldırma operasyonu geçiren hasta ameliyattan sonra yaklaşık 48 saat boyunca belirli aralıklarla dudak bölgesine soğuk kompres uygulaması yapmalıdır. Ameliyat sonrası şişlikler soğuk kompres uygulamasıyla hafiflemektedir. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ilaçlar operasyondan sonra kullanılmaya başlanmalıdır. İşlemden 5 gün sonra dikişler alınmaktadır. Dikiş izleri ise zamanla kendiliğinden silikleşerek belirsiz bir hal almaktadır. İşe dönüş 2-3 gün arasındadır ağır işlerde bu süre giderek uzar.

Dudak Kaldırma Operasyonu Fiyatları 2022

Dudak Kaldırma Operasyonu Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://www.healthline.com/health/lip-lift

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın