Eğri Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Eğri Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Eğri Burun Estetiği Ameliyatı; Eğri burun yapısına sahip olan hastalar estetik olarak kusurlu göründüklerini düşünmekte ve bu kusuru düzeltmek amacıyla estetik ameliyatı olmaktadır.Burnun estetik görünümünden şikayetçi olmanın yanı sıra burnun kendi fonksiyonlarını yerine getirememe problemleri de eğri burun sebebiyle ortaya çıkmaktadır.Bu problemlerin başlıca belirtileri; burun tıkanıklığı ve nefes almada güçlük çekmektir. Hem sağlık açısından hem de estetik açıdan sorunların ortadan kaldırılması için eğri burun estetiği ameliyatına başvurulmaktadır.Burnun eğri olmasının birkaç sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri çocukluk döneminde geçirilen travmalara bağlı olarak burun kemiğinde oluşmuş deformasyonlardır. Hastaların bazıları çocukluk döneminde geçirdikleri kaza ve sarsıntıları hatırlamakta, bazı hastalar ise bu gibi durumları hatırlayamamakta ya da zamanında önemsenmemesiyle karşı karşıya kalmaktadır.Burnun eğri oluşunun bir diğer sebebi genetik faktörlerdir. Yani ailesel olarak kemik ve kıkırdak yapısında aşırı büyüme, büyümeye bağlı olarak da eğrilik oluşumu gözlemlenebilmektedir. Eğriliğin derecesi her kişide farklıdır, bazı yüzlerde burun kemiği eğriliği dikkat çekici değilken bazı hastaların yüzlerinde oldukça asimetrik durmaktadır.

Burun Eğriliği Çeşitleri

Burun aksının orta hattan sağ veya sol kısma kaymasıyla burun eğriliği oluşmaktadır. Burun eğriliğinin görünümü birçok farklı şekilde olabilmektedir. Bazı burunlarda eğrilik burun kökünden başlamakta ve tüm burunda eğrilik meydana gelmektedir.Bazısında ise burun kökü ile ortası arasında bir eğrilik oluşmakta, burun ucunda herhangi bir şekil bozukluğu gözlemlenmemektedir. Bu durumda burun sırtındaki kemik çıkıntısının eğriliği bariz bir şekilde bellidir.Ayrıca burun ortasından ucuna doğru da bir eğrilik oluşumu söz konusu olabilir, bu eğrilik burnun kemik yapısından kıkırdak yapısına geçerken oluşmaktadır. Son olarak burnun hem sağ hem de sol tarafa S harfi şeklinde eğriliği de burun eğriliği çeşitleri arasındadır.Burun eğriliğinin getirdiği sorunlardan başlıca olanı burnun tek tarafından veya iki tarafından da nefes alamama durumudur. Nefes alma sıkıntısını çözmek için cerrahi operasyona ihtiyaç vardır ancak bu operasyonun gerçekleşebilmesi için burun yapısının tam olarak oturması yani yüz gelişiminin tamamlanması gerekmektedir.Yüz gelişiminin tamamlandığı yaş 18 ila 20 yaşları arası kabul edilmektedir. Belirlenen yaştan sonra eğri burun estetiği yapılabilmekte ve burnun şekline müdahale edilebilmektedir.

Eğri Burun Ameliyatı Nasıl Olur?

Burun eğriliği çeşitleri birbirinden farklı olduğu gibi tedavi şekilleri de farklı olmaktadır. Eğriliğin oluştuğu burun bölgesine göre ameliyat yöntemi seçilerek uygulaması yapılmaktadır.Bazı eğriliklerin sebebi burun sırtından kaynaklandığı için burun sırtına doğrudan bir müdahale gerekmekte, bazı eğriliklere çözüm olarak yalnızca kıkırdak yapı düzeltilmektedir. Tamamen eğri bir burun var ise her iki bölgeye de müdahale gerektiği için genellikle açık rinoplasti tekniğiyle uygulanacak işlemler bir arada yapılmaktadır.Eğri burun ameliyatı, burun estetikleri arasında uygulaması daha zor olmakta ve daha fazla tecrübe istemektedir. Sadece buruna estetik görünüm kazandırmak değil, burnun fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesini sağlamak bu ameliyatların asıl amacıdır.Bazı durumlarda eğri burun şikayeti sebebiyle cerrahi operasyon geçiren hastalar ameliyat sonrasında istedikleri burun görünümüne sahip olamamaktadır. Bu gibi durumlarda burnun yalnızca görünümüne odaklı olacak şekilde hastanın beklentilerine uygun ikinci bir ameliyat yapılabilmektedir.Ameliyat öncesinde uzman doktorun burnun yapısal anatomisini detaylı incelemesi ve eğriliğe sebep olan bölümlerin doktor tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Burnun kemik ve kıkırdak yapısı, burun septumu ve burun içerisindeki segmentlerin birbiriyle olan ilişkisi anlaşılmalıdır.Burundaki eğrilik ve asimetrinin düzeltimi için en uygun ameliyat planı hastaya özel olarak çıkartılmaktadır.Hastanın burun eğriliğinin çeşidine göre ameliyatta kullanılacak olan açık veya kapalı rinoplasti tekniği belirlenmektedir. Genel anestezi altında yapılan ameliyatın süresi uygulanacak olan tekniğe göre değişiklik göstermektedir. Kapalı teknikle yapılan ameliyatlarda anestezi harici ameliyat süresi ortalama 150 dakikadır.Açık teknik ameliyatlarında bu süre biraz daha uzun olabilmektedir. Ameliyat esnasında kemik eğriliği sebebiyle hava yolunu tıkayan kemik yerinden çıkartılmakta ve kıkırdak eğrilikleri düzeltilerek tekrardan yerleştirilmektedir.Burun etlerinde herhangi bir şişme mevcutsa ameliyat sırasında kemiğe bağlı olan şişme durumları da düzeltilmektedir. Kıkırdak veya kemikten kaynaklı olan asimetrik görünüm ortadan kaldırılmakta ve yüz şekline uygun estetik bir burun görünümü oluşturulmaktadır.

Eğri Burun Ameliyatı Sonrası Süreç

Burun ameliyatının uygulama tekniğine göre ameliyat sonrası süreç değişiklik göstermektedir. Kapalı rinoplasti yöntemiyle yapılan burun ameliyatları sonrası hastada morluk ve şişlik gözlenmezken, açık rinoplasti bu durumların oluşması normal karşılanmaktadır.Ödem oluşmasını engellemek için burun bölgesini serin tutmak amacıyla buz tutulması faydalı olmaktadır. Ameliyat sonrası ağrı hissi oluşabilmekte ancak doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların düzenli kullanımı sayesinde ağrı hisleri hafifletilebilmektedir.Pamuklu çubuklar yardımıyla burun içinde oluşan kabuklar, kan pıhtıları düzenli olarak temizlenmelidir. Ameliyattan sonra doktorun vermiş olduğu tarihte kontrole gidilerek burundaki tampon ve aparatların çıkarımı sağlanmakta ve yaklaşık 2 hafta içerisinde yeni burun görünümü ortaya çıkmaktadır.Tampon ve aparatların çıkması ardından hasta günlük yaşantısına dönebilmektedir, bu süre ameliyattan sonra 7 ila 10 gün arası değişmektedir. İlk 1 yıl burnun dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korunması ve güneş gözlüğü gibi burna ağırlık yapacak aksesuarların kullanılmaması gerekmektedir.

Burun Şekli Nasıl ve Neye Göre Belirlenir?

Eğri burun estetiği olmaya karar vermiş hastaların kendilerine yakışacak burun şeklini bulmaları için dijital ortamda yapılan 3 boyutlu canlandırmalardan yararlanmaları mümkündür. Öncelikle burun şeklini belirlerken hastanın yüzündeki diğer bölgelerle orantılı olması ve doğallıktan uzak olmaması kural kabul edilmektedir.İdeal burnun yüzün tam orta noktasında yer alması ve genişliğinin gözlerle eşit olması gerektiği bilinmektedir. Burun ve üst dudak açısının ise erkeklerde 90 ila 100 derece arası, kadınlarda 100 ila 110 derecede olması burun ucu yüksekliğiyle ilgilidir. Burun sırtı olabildiğince düz, burun delikleri ise simetrik olmalıdır.Ayrıca burnun cilt yapısı da göz önünde bulundurulması gereken bir başka husustur. Tüm bu kıstaslar uygulandığında ve hastanın yüz şekline göre uygun orantı sağlandığında kişiye özel burun şekli oluşmaktadır.Eğri burun estetiği ameliyatı hem nefes alma sorunlarını düzelterek hem de şekil bozukluklarını düzelterek hasta memnuniyetinin en fazla olduğu ameliyatlardandır.

Eğri Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2022

Eğri Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://answerplasticsurgery.com/curved-nose-rhinoplasty

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın