Elmacık Kemiğinin Kırılması ve Tedavisi

Elmacık Kemiğinin Kırılması ve Tedavisi
Elmacık Kemiğinin Kırılması ve Tedavisi; Yüz bölgesinde bulunan çift kemiklerden birine halk arasında elmacık kemiği denir. Elmacık kemiğinin tıbbi ismi zigomatik kemiktir. Elmacık kemiği diğer kemiklerde olduğu gibi travmaya bağlı hasar alabilmekte ve hatta kırılabilmektedir.Elmacık kemiği kırıldığı takdirde yüzde bulunan diğer kemikler de işlevini tam olarak yerine getirememektedir. Bu yüzden elmacık kemiği kırığının cerrahi bir müdahale ile onarılması gerekmektedir.

Elmacık Kemiği Neden Kırılır?

Özellikle yüksek enerjili travmalar olarak adlandırılan birtakım kazalar sonucu elmacık kemiği ağır şekilde hasar alarak kırıldığı durumlarda uygulanan elmacık kemiğinin kırılması ve tedavisi yöntemidir.Bu travmalardan bazıları; iş kazaları, yüksek bir yerden yüzün darbe alacağı şekilde düşme ve trafik kazalarıdır. Yumruk darbesi alma gibi hasarlar ise genellikle daha düşük enerjili travmalardandır. Elmacık kemiğinin kırılmasına sebep olan herhangi bir darbe, diğer vücut fonksiyonlarına da dolaylı olarak etki edebilmektedir.

Elmacık Kemiği Kırılması

Elmacık kemiğinde oluşan kırık, bulunduğu bölgeye göre vücuttaki bazı fonksiyonları ciddi derecede etkileyebilmektedir. Oluşan kırık yüzünden hastanın ağız açma, konuşma, çiğneme işlevlerini kısmen engelleyebilmektedir ve çift görmeye neden olabilmektedir.Ayrıca estetik açıdan değerlendirildiğinde, yanakta yassılaşma ve çöküklüğe bağlı yüz asimetrisi en büyük problemdir. Ayrıca görüntü olarak da özellikle erken dönemde göz çevresinde şişlik ve morluklar oluşmaktadır. Gözün beyaz kısmında kanlanma ve üst dudakta uyuşma meydana gelebilmektedir.

Elmacık Kemiği Kırığı Tedavisi

Elmacık kemiği kırığı değerlendirilirken, kırığın oluş şekli ve kırılmaya bağlı çökme olup olmadığı tedaviyi planlarken çok önemlidir.  Çökme olmayan hafif kırıklarda ameliyata gerek yoktur. İlaç tedavileri ve dinlenme ile kırık düzelir.Çökme olan kırıklarda ya da yüz fonksiyonlarını etkileyen kırıklarda ise cerrahi müdahale yapmak gerekir. Cerrahi müdahalenin erken dönemde yapılması gerekir. Ancak yüz belirgin ödemliyse, ödem geçtikten sonra cerrahi müdahaleye yapılmalıdır.Yine de kırık olduktan sonra ilk 3 hafta içinde ameliyat yapılması gerekir yoksa kırık yanlış pozisyonda kaynamaya başlar. Eğer kemikler yanış pozisyonda kaynarsa tedavi çok zordur. Bu nedenle genellikle ilk 3 hafta içerisinde ameliyat planlanması gerektir.Belirli yerlerden  küçük kesilerle kırık kemiğe ulaşılmaktadır. Kırık kemik yerine oturtulduktan sonra vida ve plaklar ile sabitlenir ve güçlendirilir. Daha sonra açılan kesilere dikiş atılarak cerrahi işlem sonlandırılmaktadır.Elmacık kemiği kırığı, oldukça önemli ve bir an önce müdahale edilmesi gereken bir hasar türüdür. Hem görüntü olarak hastaya zarar vermekte hem de birçok yetisini kısıtlayarak hasar bırakabilmektedir. Bu yüzden öncelikle fiziki bir muayene ile kemiğin kırılıp kırılmadığı tespit edilmeli daha sonra direkt grafi ve BT  ile kırığın şekli değerlendirilir.

Elmacık Kemiği Kırığı Tedavisinde ve Ameliyat Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ameliyat gerektirmeyen hastalarda ve ameliyat gerektiren hastalarda ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde belirli şeylere dikkat etmek iyileşmeyi hızlandırır.Öncelikle travmadan sonra  mutlaka baş yüksekte yatacak şekilde en az 2 yastıkla yatılmalıdır. Bu şekilde baş yüksekte olacak şekilde yatmak ödemin daha hızlı düzelmesini sağlar.İlk 3 gün buz uygulanabilir. Buz saat başı 30 dakika uygulanıp, 30 dakika dinlendirilmelidir. Morluklar olacağı için en az 6 hafta güneşten korunulmalıdır. Bunun için şapka kullanılmalı ve mutlaka 50 faktör güneş kremi kullanılmalıdır.Kırık bölgenin üzerine baskı gelmemelidir. Yani kırık bölgeye üzerine yatılmamalı, insanlarla öpüşürken yanağınızı çarpmamanız gerekir.

Elmacık Kemiği Kırığında Beslenme

Çökme olmayan kırıklarda, ağız içinde bir yaralanma yoksa normal beslenme yeterli olur. Ancak yine de çok sert şeyler yememek gerekir. Ağrı varsa ilk 7-10 gün yumuşak gıdalarla beslenmek  gerekir.Eğer çökme mevcut olan daha ağır bir kırıksa yumuşak ve sulu gıdalarla beslenmek gerekir. Ameliyattan sonra beslenme rejiminizi doktorunuza sorarak belirleyebilirsiniz.

Elmacık Kemiği Kırığı Sonrası Dudakta ve Yanakta Uyuşma

Elmacık kemiğin hemen iç bileşkesinden yanak ve üst  dudağın duyusunu alan sinir geçer. Bu nedenle elmacık kemiği yaralanmalarından sonra yanak ve üst dudakta uyuşma çok sık görülür. Bu uyuşma çoğu zaman 3-6 ay içerisinde kendiliğinden geçer.Çok nadiren, ağır kırıklarda bu sinir kırılan kemik kenarı tarafından kesilir ve kopar. Bu durumda zamanla his kaybı düzelmez. Ancak bu durum çok nadir bir durumdur.

Elmacık Kemiğinin Kırılması ve Tedavisi Fiyatları 2022

Elmacık Kemiğinin Kırılması ve Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://omfs.com.au/patient-information/news-updates/how-to-treat-a-broken-cheekbone

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın