Erkek Memesi Nasıl Küçültülür?

Erkek Memesi Nasıl Küçültülür?
Çağımızda erkeklerin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi de meme büyümesidir. Peki, erkek memesi nasıl küçültülür. Erkeklerde meme büyümesi en fazla olarak ergenlikte ortaya çıkar. Ergenlik bittikten sonra ya da yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkarsa  jinekomasti  yani erkekte meme büyümesi olarak kabul edilir.Erkeklerde meme büyümesi normal değildir. Ergenlik çağında oluşan meme büyümesi çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Yetişkin erkeklerde ise kendiliğinden düzelme olmaz tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır. Ameliyat öncesi yapılan muayenede hangi tip göğüs büyümesi olduğu belirlenirse uygulanacak olan tedavi yöntemi ona göre belirlenir.

Erkeklerde Göğüs Büyümesi Tipleri

Erkeklerde göğüs büyümesi üç farklı tipte olmaktadır. Bu tipler karışık, lipomatöz ve Glandüler’dir. Ameliyat öncesi hangi tip göğüs büyümesi olduğu tespit edilirse ona göre işlem yapılır.

Meme Nasıl Küçülür

Genel anestezi yani narkozla ameliyat yapılır. Eğer meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanmakta ise liposuction yöntemi ile ameliyat yapılır. Bu yöntem ile memede iz kalmadan içeride bulunan yağ dokusu alınır.Eğer meme dokusunun büyümesine bağlı meme büyümesi varsa meme başı bölgesinden yapılan küçük kesi ile içeride bulunan doku temizlenir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Yapılacaklar?

Meme bölgesi yapılan operasyon sonrası kanamaması için korse giydirilir ya da bandajla sarılır. Operasyon esnasına dikiş atılması gerekir ise genellikle eriyen dikiş terci edilir. Eriyen dikiş kullanıldığı zaman dikiş aldırmaya gerek kalmaz.Yapılan operasyondan bir hafta sonra büyüyen göğüsleri yeni haliyle görmek mümkün olmaktadır. Operasyondan bir ay sonra hastanın ameliyat olduğu fark edilmez. Ameliyat sonrası hastalara 3 hafta korse giymeleri önerilmektedir.

Meme Büyümesi Kanser Riskini Arttırır mı?

Genelde görülmekte olan kanser tiplerini %1’i erkeklerde görülmektedir. Bu nedenle meme kanseri riski erkeklerde  çok çok düşüktür. Özellikle tek taraflı olan ve hızlı büyüme olan durumlarda doktora başvurmak gerekir.Kaynakça:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gynecomastia/diagnosis-treatment/drc-20351799

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın