İzmir Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

İzmir Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?
Yanık Tedavisi; Beklenmedik bir anda başımıza gelebilecek bir kaza sonucunda vücudumuzda yanıkların oluşması muhtemeldir. Yanık tedavisi uzmanlık isteyen bir alandır. Bu konuda İzmir yanık tedavisi adı altında hizmet veren alanında uzman doktorlarımız bulunmaktadır. Oluşan yanıkların derecesine, dokuya verdiği zarara göre geçebilecek veya kalıcı izler bırakabilir.

Yanık Nedir?

Yanık basit ya da ağır bir şekilde sonuçlanabilecek yaralanma türüdür. Elektrik, ısı, kimyasal madde, radyasyon gibi çeşitli etkenler sebebiyle deri üzerinde oluşan yaralanmalardır.

Yanık Belirtileri

Oluşmuş olan yanığın derecesine göre belirtileri de değişkenlik göstermektedir. Birinci derece yanıklar, ikinci ve üçüncü derece yanıklar olarak sınıflara ayrılmıştır. Birinci derece yanıkların tipik örneği güneş yanıklarıdır. İkinci derece yanıkların ilk belirti deri üzerinde sızlayan su kabarcıklarıdır. Ağrı, şişme, ciltte soyulma gibi belirtiler gösterir. Üçünü derece yanıklar derinin tam kat yanmasıyla meydana gelir. Derinin kahverengi soluk renkli görüldüğü ve plastik benzeri kısmen sertleştiği yanıklardır. Ağrısızdır.

Yanık Tedavisi

Yanık oluştuktan sonra tedavi ve bakımın nitelikli olması çok önemlidir.  İzmir yanık tedavisi konusunda da işini profesyonel şekilde yapan doktorlar bulunmaktadır.Tedavinin şekli yanığın ne kadar büyük alan kapladığı ve derecesine göre belirlenir. Vücut alanının büyük kısmını kaplayan yanıklar ve büyük 3. Derece yanıklar ileri tedavi merkezlerinde ve yanık ünitelerinde tedavi edilir.Birinci ve ikinci derece yanıklar ve vücut alanının büyük kısmını kaplamayan küçük yanıklar ayaktan pansumanlarla tedavi edilebilir.En güncel tıp teknolojisine sahip olan İzmir yanık tedavisi merkezlerinde yanıklara steril pansumanlar ve mikrodebridmanlarla zarar görmemiş dokuya kadar yanık bölge kaldırılır. Ardından Plastik Cerrahların uygulamaları ile derinin en iyi şekilde iyileşmesi pansumanlarla sağlanır. Eğer deri kendi kendini yenileyebilecek durumda ise bu süreç içerisinde beklenir ancak kendini yenileyemeyecek bir deri söz konusu ise cerrahi işlemlere gerek duyulur.İzmir yanık tedavisi merkezlerinde bu tür yanıklar için tedavi imkanları bulunmaktadır. Yanık tedavisi için hem cerrahi hem de  pansuman yöntemleri vardır. Bu yöntemlere karar verilirken yanığın durumuna bakılmaktadır.Özellikle derin yanıklarda  olan bölgenin iyileşebilmesi için estetik cerrahi müdahalesi zorunlu hale gelebilmektedir. Bu konuda en yardımcı husus yanığın derecesi olmaktadır.Burada yapılacak olan müdahale onarma amaçlıdır çünkü yanıklar büyük olasılıkla bölgede ki fiziksel işlevi engellemekte olup zorlanma yaratmaktadır. Daha sonrasında diğer müdahale hedefi estetik olacaktır ve derinin eski canlılığını kazanması için tedavi belirlenir.Estetik cerrahi, Plastik cerrahi ve rekonstrüktif cerrahi seçeneklerini İzmir yanık tedavisi merkezlerinde amaçları hastalarının  iyileşebilmesi için uzmanlar tarafından uygulanmaktadır.

Yanık Çeşitleri

Yanık çeşitleri yanığın ağırlığına göre belirlenir.Çekinti yapan izler: Ağır vakalar da oluşan yanıktan ötürü boyun ve dirsek gibi hareket edebilen eklem bölgelerinde kabarık ve çekinti izler oluşmaktadır. Dolayısıyla hareketlerde kısıtlanmalar yaşanır. Aşırıcı derecede yanık izleri göz kapaklarını ve dudakların kapanmasını dahi engeller. Bu durumlarda ameliyat ile oluşan çekintiler serbest bırakılır ve bölge daha düzgün bir görüntüye kavuşturulur.Kaşıntılı, kabarık ve ağrı oluşturan izler: Hastaları en fazla rahatsız eden yanıklardır. Bu gibi durumlarda uygulanan tedavi çeşitleri vardır. Bunlar;Kortizon enjeksiyonu ve kremleri ile yapılan tedavi, bası tedavisi, silikon plaka ve silikon merhemler ile yapılan tedavi, iz içine hastanın kendi yağının enjekte edilerek yapılan tedavi, çeşitli iz kremleri ve ameliyatlardır.Deri ile aynı düzeyde olan yanık lekeleri: Bu gibi durumlarda derinin rengi ve normal deri ile farklılığı görülür. Yağ enjeksiyonları leke tedavileri  gibi tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

İzmir Yanık Tedavisi Fiyatları 2022

İzmir Yanık Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/burns/diagnosis-treatment/drc-20370545

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın