Karın Germe Ameliyatı Hakkında Her Şey

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Her Şey


Karın Germe; Karın bölgesinde çeşitli sebeplerden dolayı deformasyon oluşan hastalar, karın germe ameliyatını tercih ederek estetik bir karın bölgesine sahip olabilmektedir. Karın germe ameliyatı oluşan sarkmaların ortadan kaldırılması için kesin ve kalıcı bir çözümdür bu yüzden oldukça fazla tercih edilen bir estetik operasyondur.

Karın germe ameliyatı fiyatları birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu faktörler, ameliyatın nerede ve kim tarafından gerçekleşeceği, hangi tekniklerin kullanılacağı ve ne kadar bir bölgeye germe işlemi uygulanacağından ibarettir.

Karın Germe Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Karın bölgesinde oluşan deformasyonların birçok sebebi vardır ancak başlıca sebep aşırı kilo alıp vermeden kaynaklanmaktadır. Ayrıca birden fazla doğum yapan kadınların karın bölgesinde sarkma ve gevşeklik oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Bu yüzden bu ameliyatın kadınlar tarafından daha fazla tercih edildiğini söylemek mümkündür. Karın bölgesindeki deride çatlaklar oluşup sarkma meydana gelen her hasta bu ameliyat ile göbek altındaki çatlaklardan ve sarkık derilerden kurtulabilmektedir.

Düz ve estetik bir karna sahip olmak isteyen herkes karın germe ameliyatından faydalanabilmektedir. Meydana gelmiş olan göbekli görüntünün asıl nedeni çoğu zaman karın kaslarında oluşan gevşemedir.

Gevşemiş kaslar sıkılaştırılarak adeta iç korseleme işlemi yapılır ve bu sayede düz bir karın görüntüsüne sahip olunur. Ameliyat sonucunda istenilen görüntüye ulaşılmaktadır ancak ameliyattan kısa süre sonra doğum yapmayı veya belirgin kilo vermeyi düşünen hastaların bu ameliyatı ertelemesi tavsiye edilmektedir.

Çünkü karın germe operasyonu sayesinde gerilen kasların, aşırı kilo kaybı ve doğumdan sonra tekrar gevşeme ihtimali vardır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Karın germe ameliyatı öncesinde karın bölgesine operasyon uygulanmasını talep eden hastanın yapması gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Öncelikle doktor ile hasta arasında belirlenen ameliyat tarihinden ortalama 4 hafta öncesinde hastanın sigara kullanımını bırakması gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaçlar, özellikle aspirin türevi ağrı kesiciler ameliyat öncesi süreçte kullanılmamalıdır.

Ayrıca hasta bu dönemde çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmalıdır.

Hastanın sürekli olarak kullandığı takviye edici vitaminler var ise doktoruna mutlaka danışmalı, yan etkisi olabileceği düşünülen vitaminlerin kullanımı bırakılmalıdır.

Ameliyat öncesi dönemde beslenme ve egzersizler düzenli şekilde yapılmalı, ağır diyetler yapılmasından kaçınılmalıdır. Özellikle ameliyat tarihinden 2-3 gün öncesinde sebze ağırlıklı beslenilerek kabızlığa sebep olabilecek besinler tüketilmemelidir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı diğer adıyla abdominoplasti uygulaması karın kaslarının gerilerek sıkılaştırıldığı bir cerrahi operasyondur. Orta ve alt karın bölgesinde oluşan sarkık dokunun alınır ayrıca karın kasları sıkılaştırılarak iç korseleme işlemi uygulanmaktadır.

Eğer karın bölgesinde belirgin yağlanma varsa beraberinde liposuction da yapılabilir. Abdominoplasti genellikle tam karın germe operasyonuna verilen isimdir. Tam karın germenin yanı sıra karında belli bir bölgenin gerilme işlemi de yapılabilmektedir.

Belirli bölgeye germe işlemi uygulanmasına mini abdominoplasti işlemi denilmektedir. Mini abdominoplasti için doktor muayenesi ile hastanın beklentileri göz önünde tutulmaktadır. Çünkü bazı durumlarda karnın tamamına germe işlemi uygulamak gerekli görülmemektedir.

Karın germe ameliyatı tek başına uygulanabildiği gibi başka vücut kontürü düzeltme ve farklı operasyonlarıyla beraber de yapılabilmektedir. Meme estetiği, liposuction gibi çeşitli operasyonlarla birlikte yapılabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı tek başına yapıldığı takdirde ortalama 3 ila 4 saat arası sürmektedir. Mini abdominoplasti uygulaması tam karın ameliyatından daha kısa sürede sonlanmaktadır.

Ancak farklı operasyonlarla beraber yapıldığı takdirde karın germe ameliyatının süresi uzamaktadır. Ameliyat esnasında öncelikle iç çamaşırı bölgesine kalacak şekilde kesiler planlanmalıdır. Açılan kesiler içerisinden girilerek karın derisinin kaslardan serbestleşmesi sağlanmaktadır.

Bu sırada fazlalık olarak görülen derinin çıkarılması gerçekleştirilmektedir. Ancak mini abdominoplasti operasyonunda bu uygulama daha sınırlı bir bölge üzerinde yapılmaktadır. Daha sonra açılan kesiler dikiş atılarak kapatılmaktadır.

Ameliyat esnasında eğer gerekliyse uygun görülen bölgelere liposuction uygulaması yapılarak incelme sağlanmaktadır. Özellikle bel oyuntusunun belli olması amacıyla liposuction uygulaması hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra ilk birkaç gün karın bölgesinde ağrı ve şişlik hissi normal karşılanmaktadır. Doktor tarafından önerilen ağrı kesici ilaçların düzenli olarak alımı, ameliyat sonrası süreci kolaylaştırmak adına oldukça önemlidir.

Hastanın durumuna göre ameliyattan sonra hastanede kalma süresi değişiklik göstermekle beraber ortalama 2 gündür. Dikişler ortalama 1 ila 3 hafta sonra alınarak hastanın normal yaşantısına dönmesi sağlanmaktadır.

Dikiş izleri ilk zamanlarda belirgin olsa da zamanla pembeleşmeye başlamaktadır. Pembeleşen dikiş izleri 9 ay ila 1 yıl arasında tamamen silikleşmekte ve beyaz bir hal almaktadır. Karın germe ameliyatı sonrası elde edilen sonuç düzenli egzersiz ve diyetle uzun yıllar korunabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi karın germe ameliyatında da birtakım riskler bulunmaktadır.  Karın germe ameliyatında da diğer ameliyatlarda olduğu gibi birtakım riskler bulunur. Bütün ameliyatlarda olan kanama, yara yeri enfeksiyonu, dikiş açılması, ameliyat bölgesinde kan ya da sıvı toplanması  karın germe ameliyatlarından sonra çok nadiren meydana gelebilir.

Yara yeri enfeksiyonu drenaj ve antibiyotiklerle tedavi edilmektedir. Ameliyat alanında kan veya vücut sıvısı birikimi nadiren görülmekte ve çoğu zaman kendiliğinden düzelen durumlardır. Ancak bazı durumlarda  gerektiğinde ikinci bir müdahale gerekmektedir.

Bacakta pıhtı oluşumu ve kan pıhtısı atma (emboli)  durumu özellikle yaşlı hastalarda akılda tutulması gereken, yaşamı tehlikeye atabilecek ve her ameliyat sonrası görülebilecek bir olgudur. Bu riski azaltmanın en iyi yolu, karın germe ameliyatı sonrası hastayı erkenden ayağa kaldırıp yürütmektir. Ek olarak varis çorabı ve bazı ilaçların kullanılması ile bu risk kontrol altına alınmaya çalışabilir.

Kötü yara iyileşmesi genellikle izlerin daha belirgin kalması ile sonuçlanmaktadır. Bu durum olduğunda skar revizyonu denilen bu kötü izleri gidermeye yönelik ikinci bir müdahaleyi gerektirebilmektedir. Sigara içen kişilerde ve yara iyileşmesini bozan hastalığı olan kişilerde (şeker hastalığı vs..) kötü yara iyileşme riski artmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022

İzmir’de karın germe ameliyatı yaptırmak isteyen hastaların operasyon süreciyle alakalı detaylı araştırma yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra doktor seçimi ve ameliyat ortamı oldukça önemlidir.

Doktor seçiminde doktorun önceki karın germe ameliyatları ve başarı oranı göz önünde tutulmalıdır. Ameliyatın ise yeterli tıbbi koşullara imkan sağlayan bir ortamda gerçekleşecek olması gerekmektedir.

Tüm bunların yanında fiyatlandırma çeşitli sebeplerden dolayı farklılık gösterebilmektedir. Karın germe ameliyatının kısmi bir bölgeye mi komple mi uygulanacağı, beraberinde liposuction yapılıp yapılmayacağı ve hangi alanlara yapılacağı sorusu netleştirildiğinde daha kesin fiyatlara ulaşılması mümkün olmaktadır.

Ayrıca ameliyat esnasında kullanılacak olan teknikler, doktor tecrübesi ve hastanın beklentileri, ameliyatın yapıldığı hastane fiyatlandırmayı doğrudan etkilemektedir.

Karın germe ameliyatı ile birlikte farklı cerrahi operasyon talep edildiğinde fiyat artmaktadır. Tarafımıza ulaşarak karın germe ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür. Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın