Kepçe Kulak Düzeltilmesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kepçe Kulak Düzeltilmesi Ne Zaman Yapılmalıdır?
Kepçe Kulak Düzeltilmesi; Kulak estetiği denilince akla ilk kepçe kulak estetiği gelmektedir.. Kulak memesinin büyük ya da küçük olması, kulak memesinin yırtılması, küçük kulak ve kulağın üst bölümünün kıvrık oluşu düzeltilebilecek başka sorunlar arasında bulunur. Kepçe kulak düzeltilmesi ne zaman yapılmalıdır önemli bir sorudur çünkü tedavinin planlanması cevaba bağlıdır.

Çocuklarda Kepçe Kulak ve Tedavisi

Çocuklarda 4 yaşına geldiklerinde kulak gelişiminin yüzde seksen beşi tamamlanmış olur. Bu nedenle okul öncesi çağda kepçe kulak düzeltilmesi operasyonlarının yapılması mümkündür. Dolayısıyla kepçe kulak düzeltilmesi hem yetişkinlerde ve hem de çocuklarda uygulanabilen bir operasyondur.Eğer ameliyat çocuklarda yapılacak ise, 5 ile 6 yaş ideal bir yaş olarak kabul edilir ancak çocukların yaşı kaç olursa olsun kepçe kulak bozukluğunu düzelttirmek için kendilerinin istekli olması çok önemli bir husustur.Çünkü çocuklar kepçe kulak operasyonu olmaya istekli olduklarında ameliyat ve sonrasındaki süreçte çok uyumlu  davranırlar. Çocuklar aile bireylerinin isteği ile ameliyat ettirilirse ameliyat sonrası süreç hem aile hem de çocuk için çok zor olmaktadır. Bununla birlikte 6 yaşında ve daha büyük olmak kaydıyla her yaşta  kepçe kulak düzeltilmesi yapılabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak operasyonu yetişkinlerde ve ergenlerde lokal anestezi şekli ile uygulanır. Küçük yaştaki çocuklar için de genel anestezi  daha uygundur. Kepçe kulak operasyonu mutlaka Plastik Cerrahlar tarafından ameliyathane şartlarında yapılması gerekir.Kepçe kulak ameliyatları 1,5 ile 2 saat sürmektedir. Kepçe kulak ameliyatları kulak arkasından kesi ile yapılması nedeni ile herhangi bir görünür iz kalmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası  ağrılı değildir ve  basit ağrı kesiciler ile bu dönem atlatılabilir. İşe dönüş zamanı 2- 3 gündür ama ağır işte çalışanlar için bu süre değişebilir. Çocuklar ameliyattan 1 hafta sonra okula gidebilir.Kepçe kulak ameliyatı zor, eziyetli bir ameliyat değildir. Kepçe kulak ameliyatı hasta memnuniyetinin üst düzey olduğu bir ameliyattır. Hatta psikolojik anlamda kişilerin kendilerine olan güveni artar. Kepçe kulak ameliyatı ile ilgili merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Kepçe kulak düzeltilmesi ne zaman yapılır gibi ve diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Kaynakça:https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/ear-correction-surgery

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın