Tavşan Dudak Hastalığı Neden Olur?

Tavşan Dudak Hastalığı Neden Olur?
Tavşan Dudak adıyla bilinen bozukluk, doğuştan dudak ve damak kısmında oluşan yarık için söylenmektedir. Yarık dudak veya dudak deformitesi olarak da ifade edilmektedir.Tavşan dudak doğuştan gelen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.  Yaklaşık 1000 doğumdan birinde rastlanır ve kalıtımsal bir durumdur. Tavşan dudak, dudaktaki tek bir yarık ya da çift yarık için de söylenmektedir.Ayrıca yarık tam veya kısmı olabilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşmakta ve gebeliğin 8 ile 12. haftası arasında fark edilebilmektedir. Bu hastalık ile dünyaya gelen bebeklerde ilk olarak görülen en büyük problem yemek yeme zorluğudur.Beslenme yetersizliğine bağlı olarak bebeğin gelişimi geri kalabilmektedir. Bu nedenle bu hastalığın tedavisi önemlidir. Ayrıca bebeklerde  üst ve alt solunum yollarını etkilenmektedir ve solunum yolları enfeksiyonu normalden daha sık görülür.

Tavşan Dudak Neden Olur?

Doğuştan yarık dudaklı olmanın hem genetik hem de çevresel sebepleri bulunmaktadır. Ailede bu anomaliye sahip birinin bulunması, doğacak olan bebeğin de bu riski taşıdığı anlamına gelmektedir.Akraba evlilikleri, geç yaşta doğum yapma ve radyasyona maruz kalma durumları bebekte bu durumun oluşmasını tetikleyebilmektedir. Ayrıca hamilelik esnasında anne adayının, sigara ve alkol kullanması da tavşan dudak oluşumunu etkileyebilmektedir.

Tavşan Dudak Tedavisi Nasıl Olur?

Yarık dudak ve yarık damak bozukluklarının tedavisi ameliyattır. Bu ameliyatlar farklı zamanlarda yapılmaktadır. Yarık dudak ameliyatları 3 aylıkken yapılırken yarık damak ameliyatları 9-12 çocuk konuşmaya başlamadan önce yapılır.Yarık dudak ameliyatında dudağın hem fonksiyon bozukluğu giderilir hem de estetik problem giderilir. Asıl amaç yüz hatlarının anatomisini normalleştirmektir. İyi yapılmış bir ameliyatla yarık dudaklı çocuklar için çok ciddi kazanımlar elde edilir ve iyi sonuçlar alınır.

Tavşan Dudak Tedavisi İçin Bize Ulaşın

Çocuğunuz doğuştan yarık dudak veya yarık damaklı ise öncelikle muayene edip gerekli incelemeleri yaparak en uygun tedavi zamanını ve detaylarını size sunuyoruz.Fonksiyonel olarak ne kadar kısıtlandığı ve ileriki süreçte neler olabileceği hakkında da muayene sonucunda detaylı bilgi aktarımı yapabilmekteyiz. Tavşan dudak ile alakalı bilgi almak için tarafımıza ulaşabilirsiniz.

Tavşan Dudak Tedavisi Fiyatları 2022

Tavşan Dudak Tedavisi Fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.Kaynakça:https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cleft-palate/symptoms-causes/syc-20370985

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın