Yanık İzlerinin Yok Edilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

Yanık İzlerinin Yok Edilmesi İşlemi Nasıl Yapılır?
Yanık İzleri, hangi neden olursa olsun kişiler tarafından rahatsız edici bir durumdur. Meydana gelen yara izleri kişilere göre değişiklik gösterdiği gibi yaranın büyüklüğü, yanığın derinliği kişinin yaşı, deri rengi ve kalınlığı gibi sebeplere bağlı olur.Yanığa bağlı yara izleri vücudun her yerinde olabilir. Oluşan yara izini tam anlamı ile yok etmek imkansızdır. Yapılan estetik cerrahi işlemler ile yara izi azaltılabilir. Yara izleri ameliyat ve bazı teknikler ile düzeltilmesi mümkündür. Bu teknikler şu şekildedir;

Ameliyatlar

Ameliyat belirgin yanık izleri geçirmede en etkili yöntemdir. Eğer yara izleri kabarıksa, düzensizse ve çekintilere neden oluyorsa ilk yapılacak şey yara izi düzeltme ameliyatıdır. Bu ameliyatların ne şekilde olacağı yara izinin ve çekintilerin durumuna göre değişebilir. Bazen basit şekilde iz çıkarılıp dikilerek iyi sonuca ulaşılırken bazen de balonlar yerleştirilerek doku genişletme   gibi işlemlerin yapılabildiği kapsamlı ameliyatlar gerekebilir.

Yağ Enjeksiyonları

Yağ dokusu kök hücreden çok zengin olduğu için, onarıcı özelliğe sahiptir.  Bu nedenle verildiği bölgede bir iyileşme etkisini başlatır ve o bölgedeki doku kalitesini ve esnekliğini arttırır. Yağ enjeksiyonun etkisinin tam oturması 6 ayı bulur.

Dermabrazyon

Dermabrazyon zımparalama işleminin tıbbi adıdır. Özel aletler ile yüz derinin yüzeyel tabakası zımparalanır, soyulur. Bu işlem iz, leke, ince kırışıklık ve çukurların azalmasını sağlar. Operasyon lokal veya genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. İşlem sonrası kişilerin yüzünde kabuklanma ve  hafif kızarıklık yaşanabilir. Bu durumda güneş koruyucu kremler, yüz nemlendiricileri etkili olur.

Lazer

Günümüzde lazer, izleri azaltmada kullanılan yöntemlerden biridir. Lazer ile yara izi düzeltilmesi her durumda başarılı değildir. Bazı durumlarda kullanılır. Özellikle büyük yara izlerinde uygun değildir. Yar izi düzeltilmesinin son aşamasında kullanılır.Lazer yara izlerini tamamen geçirmez azaltır.  Kışın yapılması uygundur. Uygulamanın ardından yenilenen cilt şeffaf özel bir bandaj, koruyucu krem ve pomatlarla ile kapatılır. 10 gün sonra ciltte oluşan kabuklar yok olur.Yanık izi düzeltilmesi ile ilgili sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.Kaynakça:https://www.verywellhealth.com/burn-scars-treatment-4173075

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın