İzmir Yüz Dolgusu Problemleri ve Çözüm Yolları

İzmir Yüz Dolgusu Problemleri ve Çözüm Yolları

Yüz Dolgusu; Günümüzde yüz dolguları,  ameliyatsız estetik  uygulamaların en sık yapılanıdır.  Yüz dolguları, yüz güzelleştirme ve gençleştirme için çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda teknolojinin gelişimi ile daha başarılı dolgular üretilmiştir. Yüz dolgularının daha başarılı uygulamaları ise yüz dolgularının toplum tarafından kabulünü arttırmaktadır. Her şeye rağmen yüz dolgusu uygulamaları bazen istenmeyen problemlere de neden olabilir.

Bu makalede  öncelikle yüz dolgusunun yapısından ve kullanım amaçlarından bahsedilecektir. Daha sonra ise yüz dolgusu problemleri ve çözüm yolları anlatılacaktır.

Yüz dolgusu problemleri ve çözüm yolları anlatılırken yüz dolgusu problemleri  2 grupta incelenecektir. Kaliteli hyaluronik asit dolgularla yaşanabilecek problemler öncelikle anlatılacaktır.

Daha sonra genellikle merdiven altı diye tabir edilen uygulamalarda kullanılan kaliteli olmayan dolgular, kullanılması gereken kalıcı dolgu uygulamalarına bağlı problemler anlatılacaktır.

Yüz Dolgusu Nedir?

Kullanılan yüz dolgularının farklı çeşit ve markları bulunsa da bunların pratik kullanımda %95 ten fazlası Hyaluronik asit denilen bir madde temellidir. Hyaluronik asit insan vücudunda bulunan dokular ve hücreler arasında yer alan su tutma gücü yüksek olan bir glikozaminoglikandır.

Bu su tutma özelliği ile hyaluronik asit cilde canlılık ve parlaklık veren ana yapıtaşıdır. Kullandığımız hyaluronik asit dolgular ileri teknolojik yöntemlerle üretilerek hazırlanır ve insan vücudundaki hyaluronik asitle özdeştir.

Yüz Dolguları Ne Amaçla Kullanılır?

Güzel  ve genç bir yüzün en önemli özelliklerinden biri de hacimli olmasıdır. Bu hacmin yüz içinde dağılımı ve miktarı yüzünüzün şeklini ve çekiciliğini belirler. Dolgun dudaklar, belirgin elmacık kemikleri, sivri çene ucu günümüzdeki en önemli güzellik kriterlerindendir.

Yaşlanmayla birlikte yüzümüzde hacim kaybı olur. Bu nedenle dolguların yüz gençleştirmede rolü büyüktür. Dolgularının iki temel kullanım alanı vardır. Bunlardan bir tanesi güzelleştirmek diğeri ise gençleştirmektir.

Güzelleştirmek amacı yapılan uygulamalara dudak kalınlaştırma, elmacık kemiğini belirginleştirme örnek verilebilir. Gençleştirme ile uygulamalara ise göz altı ışık dolgusu, yanak çizgileri içine yapılan uygulamalar güzel örneklerdir.

Yüz Dolgu Uygulamaları ile Problemler ve Çözümleri

Yüz dolguları kaliteli markalar kullanıldığında son derece güvenlidir.  Ehil ellerde doğru tekniklerle yapıldığında çok çok nadir sorunlara neden olabilirken, doğru teknik uygulanmadığında ya da kaliteli dolgular kullanılmadığında problem oluşturma olasılığı belirgin olarak artar.

Yüz dolgusu problemleri ve çözüm yollarını problemlere göre sınıflandırabiliriz. Yüz dolgusu problemleri ve çözüm yolları geçici ve basit; kalıcı ve kompleks ve sonucun istenilen şekilde olmaması olarak kabaca sınıflandırılabilir.

Yüz Dolgusu Sonrasında Ortaya Çıkan Kalıcı Problemler

Yüz dolgusu uygulamaların sonra genellikle karmaşık ve kalıcı problemler uygulamalar doğru şekilde yapıldığında çok nadir (binde bir) oranında görülür. Kalıcı problemlerden kasıt ortaya çıkan sorunun müdahale edilmezse düzelmemesi veya çok uzun sürede (yıllar sonra) düzelmesidir.

Yüz dolgularından sonra ortaya çıkan bu probleme geç dolgu reaksiyonu denir. Geç dolgu reaksiyonunun nedeni verilen dolguyu vücudun yabancı cisim olarak algılamasıdır. Vücut dolguya karşı alerjik reaksiyon gösterir. Bu geç dolgu reaksiyonu çok nadir görülür.

Bağışıklık sistemi hastalıkları olan kişilerde geç dolgu reaksiyonu normalden  daha sık görülür. Bu durum genellikle 1 aydan 18 aya kadar olan zaman diliminde ortaya çıkabilir.

Genellikle dolgu yapılan bölgelerde sertleşme, şişlik, kızarıklık ve yanma hissi şeklinde ortaya çıkar. Derin dolgularda sert bir nodül gibi bir oluşumu ortaya çıkabilir.

Kalıcı yüz dolgusu reaksiyonları çözümsüz problemler değildir. Eğer bu durum ortaya çıkmışsa çözüm dolguların eritilmesidir. Hyaluronidaz denilen bir enzimle bu dolgular eritilebilir. Eğer sert bir nodül şeklindeyse küçük bir kesi ile dolgular çıkarılabilir.

Yüz Dolgusu Sonrasında Ortaya Çıkan Geçici Problemler

Aslında bu bölümde anlatacağım problemler yüz dolgusu uygulamalarından sonra hastaların sadece bazılarında ortaya çıkan kendiliğinden iyileşen ve düzelen durumlardır.

Her hastanın yapısı ve tepki şekli farklı olduğu için genellikle hastaların sadece %3-5 inde görülürler. Tedavisi sakin kalıp zamana bırakmaktır. Dolgu yapılan bölgede oluşan morluklar, geçici şişlik ve ödemler, kızarıklıklar bu gruba girer.

Ödem ve şişlikler daha çok dudak ve gözaltı bölgesinde oluşur. Bu durumda çözümler basittir. Morluk oluştuysa geçene kadar güneşten korunmak gerekir. Ödem için ilk 2 gün buz uygulanabilir. Bu bölümde ortaya çıkan problemler genellikle 1 hafta içinde düzelir.

Yüz Dolgusu Sonrasında Sonucun İstenilen Şekilde Olmaması

Yüz dolgusu sonrasında sonucun istenilen şekilde olmaması aslında oldukça karmaşık bir konudur. Bu işlemlere başlamadan hastaların yüzlerindeki problemin kişisel özellikleri ve büyüklüğü önemlidir. Öncelikle her problem dolgu ile giderilemeyebilir.

İyi sonuç için doğru işlemin doğru hastaya uygulanması gereklidir. Yüz dolguları çok etkili ve kullanışlı olmasına rağmen ileri derecede yaşlılık belirtileri ve kırışıklıkları olan kişilerde ameliyatların sağladığı etkiyi sağlayamaz ve deri fazlalığı mevcutsa deri fazlalığını azaltmazlar.

Bu durumlarda önce yüz germe ameliyatı yapılması ve daha sonra dolgu yapılması en uygun tedavidir.

Diğer bir mutsuzluk nedeni ise dolguların gerekli olandan az veya fazla yapılmasıdır. Eğer dolgu mevcut problemi düzeltemeyecek kadar az  miktarda uygulanır ise istenilen etkiyi oluşturmaz. Genellikle dolgular yüzde bir bölgeye değil de bir kaç  bölgeye kullanıldığında daha iyi bir estetik sonuç alınır.

Dolguların aşırı kullanımı ise genellikle yapay veya garip bir görünüm ortaya çıkarabilir. Bu probleme dolguların az yapılmasından çok daha sık rastlanır. Bu problemin en sık nedeni kişilerin devamlı dolgu yaptırma ısrarıdır.

Diğer bir neden ise yüz dolgusu uygulamalarının Plastik Cerrah olmayan kişilere yaptırılmasıdır. Dolgu uygulayan hekimler arasında sadece Plastik Cerrahlar yüz estetiği ameliyatlarını yapan gruptur. Bu nedenle dolguların düzeltemeyeceği ve ya ilerleyen problemlere ameliyatlı çözümler bularak doğru tedaviyi önerebilirler.

Bunun dışında fazla yapılan dolgular ya da istenilmeyen yerlere ( yapıldığı yerde güzel bir etki oluşturmayan) yapılan dolgular hyaluronidaz enjeksiyonları ile eritilebilir. İyileşme döneminden sonra tekrar dolgu uygulanabilir ya da ihtiyaç varsa yüz germe ameliyatı uygulanabilir.

Yüz dolgusu problemleri ve çözüm yolları ile ilgili merak ettikleriniz için bize ulaşabilirsiniz.

Kullanılmaması Gereken Kalıcı Dolgu Uygulamalarına Bağlı Problemler

Özellikle merdiven altı diye tabir edilen uygulamalar sonucu güvenli olmayan dolgular yüze uygulanabilmektedir maalesef. Bazen bu uygulamalarda insan vücuduna uygulamaması gereken (sıvı silikon gibi) maddeler bulunur. Bu tarz ürünler vücutta şiddetli bir yabancı cisim reaksiyonuna yol açar. Buna bağlı yapılan bölgelerde ödem, geçmeyen şişlikler, kırmızılıklar ve şekil bozuklukları olur.

Bu tarz maddeler için belki tek çözüm maalesef cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Ancak dolgular yapılan yerde dokuya karıştıkları için tamamı çıkarılamayabilir. Bazen de önemli dokulara (yüz sinirleri vs..) yakın  oldukları için tamamının çıkarılması tehlikeli olabilir.

Bu durumlarda genellikle dolgular cerrahi olarak çıkarılır. Cerrahi işlem sonucunda maalesef bir iz kalacaktır. En az iz kalacak şekilde bu işlemler planlanır.

Yazımızı paylaşın

Bir cevap yazın